Ana Sayfa   /    Kurumsal   /    Hakkımızda   /    Sürdürülebilir Yaşam
Lemas Otel Olarak Sürdürülebilir Yaşam Poitikamız

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAMLemas Otel kültürünün 5 temel değerinden biri olan sürdürülebilirlik adına, sağladığımız ekonomik ve toplumsal katkılarla, sahip olduğumuz kaynakları etkin kullanır ve çevre bilinci ile geleceğe yatırım yaparız. Doğaya sahip çıkar, çevreyi koruruz ki bu dünya çocuklarımız için de yaşanır olsun…

 

Sürdürülebilirlik çerçevesinde tüm paydaşlarımızın beklentilerini araştırılarak ve incelenerek senelik dönemlerle sürdürülebilirlik raporu yayınlanır.

 

Enerji Tasarrufu

Lemas Otel olarak satın aldığımız tüm elektronik ürünlerin enerji tasarruflu olmasını ve tüm çalışanlarımızın enerji tasarrufu konusunda eğitim almasını hedeflemekteyiz.

Otelimizde enerji tasarrufu ile ilgili aşağıdaki çalışmalar yapılmakta ve sürekliliği sağlanmaktadır:

 

  Tüm odalarda balkon kapısının açılması durumunda ısıtma/soğutma cihazlarını devre dışı bırakan sistemler kullanılmaktadır.

  Otellerimizde enerji tasarruflu ampüller ya da LED ışıklar kullanılmaktadır.

  Ortak alanlardaki tuvaletlerde, koridorlarda, personel bölgelerinde ve zemin katlarda aydınlatma için sensörler kullanılmaktadır.

  Dış aydınlatmalar zamanlayıcılarla kontrol edilmektedir.

  Odalarımızda elektronik anahtar kartlar kullanılmaktadır.

  Odalarımızda düşük standby tüketimi olan TV’ler kullanılmaktadır.

  Odalarımızdaki mini barlarımız enerji tasarrufu sağlamak amacıyla ısı kaynağından uzak olacak şekilde konumlandırılmıştır.

  Boş odalarımızın perdeleri yaz sezonunda kapalı, kış sezonunda açık tutularak iklimlendirme cihazlarının kullanımı azaltılmaktadır.

  Sıcak su sağlamada güneş panellerinden destek sağlanmaktadır.

 

Su Tasarrufu

Sağlık, hijyen ve misafir memnuniyeti konularından ödün vermeden genel su tüketimini azaltmak amacıyla su tasarrufu sağlayan donanımlar kullanıyor; misafir odalarına su tasarrufu ile ilgili bilgilendirici “Çevre Kartı” yerleştiriyor ve çalışanlarımızı bu konuda eğitiyoruz.

Otelimizde su tasarrufu ile ilgili aşağıdaki çalışmalar yapılmakta ve sürekliliği sağlanmaktadır:

  Musluk ve duşlarda su akışı sınırlayıcı donanımlar kullanılmaktadır.

  Tuvaletlerde tasarruflu ve/veya ikili sifon sistemi kullanılmaktadır.

  Ortak alanlardaki tuvaletlerde fotoselli musluklar ve sensörlü pisuvarlar kullanılmaktadır.

  Bahçelerimizde sulama yapılırken damlama sisteminden faydalanılmaktadır.

 

Atık Yönetimi

Atık üretimini azaltmak için çalışmalar yapıyor ve misafirlerimizi geri dönüşüm programına katılmada teşvik ediyoruz.

Cam, kağıt, yağ, plastik ve yiyecek atıklarının geri dönüşümü için ilgili firmalarla çalışılmakta ve takibi yapılmaktadır. Misafirlerimizin kağıt ve plastik kullanımının azaltılması hedeflenmektedir.

 

Kimyasal Kullanımı

Kimyasalların güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi için ilgili firmalarla çalışıyor ve kimyasal atıkların takibini yapıyoruz.

Kimyasalların kullanımı ve tehlikeli kimyasalların dokülmesi/ saçılması durumunda alınacak tedbirler konusunda çalışanlarımızı eğitiyoruz.

 

Karbon

Satın alımlarımızı mümkün olduğunca yakın bölgelerden yapmaktayız.

Böylece tedarikçi firmaların teslimat araçlarının CO2 salınımlarını minimize ederek çevreye yapılan etkilerin azaltılması hedeflenmektedir.

 

Doğal Hayatı Koruma

Sahillerimize yumurtlayan nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış Caretta-Caretta Deniz Kaplumbağalarını koruma altına alıyoruz.

Otelimizde kedi evleri bulunmaktadır; misafirlerimizin de desteğiyle küçük hayvan dostlarımızın bakımını yapıyoruz.

 

Sürdürülebilirlik Raporu

Sürdürülebilir turizm ve kalkınma konusunda sorumluluklarımızın bilincinde ve kararlıyız. Gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakmaya çalışıyoruz. Kurumsal vizyonumuz, misyonumuz, kültürümüz, değerlerimiz ve etik ilkelerimiz bu sorumluluklarımızı yerine getirirken bize yön veriyor.